* خشونت ممنوع *
" با محبت شاید ، با خشونت هرگز "
درباره وبلاگ


سلام ، به وبلاگ « خشونت ممنوع ! » خوش آمدید ؛

منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان هستیم .

ایمیل پرویز حبیبی اصل : khoshonatmamnou@gmail.com

مدیر وبلاگ : پرویز حبیبی اصل
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین عامل ایجاد و رواج خشونت در جامعه ی جهانی چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آمریکا بر مدار خشونت و تبعیض نژادی  : 

 وقوع مکرر تیراندازی های دسته جمعی و کشتار شهروندان،آزادی مالکیت اسلحه و موارد فراوان تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان در جامعه آمریکا انتقادات را از روند پر از خشونت و تبعیض نژادی در این کشور افزایش داده است.
 تیراندازی 'دیلان روف' جوان بیست و یکساله آمریکایی در شهر 'چارلستون' ایالت کارولینای جنوبی به سوی 9 سیاهپوست در کلیسای تاریخی متودیست های 'امانوئل' چهارشنبه گذشته (27 خرداد) جامعه آمریکا را بار دیگر متعجب ،غمگین و در عین حال خشمگین کرد.

نتیجه تصویری برای خشونت آمریکایی

شهرت ساکنان ایالت های جنوبی آمریکا به اعتقاد به برتری سفیدپوستان و فرودستی دیگر نژادها به ویژه سیاهان همچنین بیانیه نژادپرستانه منسوب به روف و تصاویری که بعد از این حادثه از وی در اینترنت منتشر شد، نژادپرستی در جامعه آمریکا، تبعات آن و از سوی دیگر آزادی مالکیت اسلحه و پیامدهای ناگوار این موضوع را به بحث روز رسانه ها و حتی سیاستمداران آمریکایی تبدیل کرده است.

متن کامل در ادامه ی مطالب 


'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا یک روز بعد از این حادثه در برابر خبرنگاران در کاخ سفید گفت: باید بپذیریم تیراندازی های دسته جمعی در کشور ما بسیار بیشتر از دیگر کشورهای پیشرفته روی می دهد.

پایگاه اطلاع رسانی نشریه آمریکایی هافینگتون پست می نویسد: تنها در دو سال و نیم گذشته بیش از یکهزار آمریکایی در 750 فقره تیراندازی دسته جمعی کشته و چهار هزار نفر زخمی شده اند. این امر به معنای وقوع دو تیراندازی دسته جمعی هر سه روز یکبار است.

عوامل مهم در ارتکاب این تیراندازی های دسته جمعی، انگیزه قاتل و بعد از آن دسترسی افرادی با انگیزه های مجرمانه به اسلحه گرم است.

یافته های تحقیق 'مارک پیتکاواگ/ Mark Pitcavage'رفتارشناس آمریکایی نشان می دهد 48 درصد از افرادی که مرتکب قتل های دسته جمعی می شوند با انگیزه برتری سفیدپوست ها این کار را می کنند، 20 درصد انگیزه های ضددولتی، 14 درصد انگیزه ضدسقط جنین و 9 درصد انگیزه های هرج ومرج طلبانه دارند.

در حالیکه عده ای تصور می کردند انتخاب یک سیاهپوست به ریاست جمهوری آمریکا می تواند تبعیض نژادی را در این کشور کاهش دهد، آمار و حوادث رویدادها از روندی معکوس خبر می دهد. ابتدا برآورد می شد وقتی اولین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا در سال 2008 و در بحبوجه رکود اقتصادی وارد کاخ سفید شد، تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان کاهش خواهد یافت. اما واکنش ها باز هم موجب تعجب بود.

بر اساس گزارش هافینگتون پست در اولین سال ریاست جمهوری اوباما شمار گروه های سفیدپوست معتقد به برتری بر سیاهان در آمریکا 40 درصد افزایش یافت. همچنین جرایم ناشی از تنفر علیه سیاهپوستان بیشتر شد و با آنکه سیاهپوستان کمتر از 15 درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند؛ آمار جرایم علیه سیاهان با جرم علیه دیگر گروه ها در آمریکا برابر است.

البته تبعیض نژادی در آمریکا تنها در سطح جامعه این کشور دیده نمی شود و حتی در رفتار نهادهای دولتی مانند پلیس نیز کاملا محسوس است، طوری که وقوع چندین فقره تیراندازی و قتل سیاهپوستان در یک سال اخیر توسط افسران سفید مانند 'مایکل براون'، جوان 18 ساله سیاه پوست آمریکایی در ماه اوت 2014 و 'فردی گری' سیاه پوست 25 ساله آمریکایی به اعتراضات گسترده مردمی منجر شده است.

'اداره آمار قضایی/ The Bureau of Justice Statistics' آمریکا نیز بر اساس تحقیقات گسترده از هزاران شهروند آمریکایی در سال 2012 از وقوع 293 هزار و 800 فقره جرم ناشی از تنفر خبر می دهد.

براساس آمار، از 5 هزار و 928 مورد جرم ناشی از تنفر که در سال 2013 به اداره پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) گزارش شده است، دو هزار و 871 مورد مبنای نژادی داشته، یکهزار و 856 مورد یا 31.3 درصد علیه سیاهپوستان بوده است. به موجب اعلام اداره اف بی آی از 12 هزار و 253 مورد قتل در آمریکا در سال 2013، تقریبا 8 هزار و 453 مورد با اسلحه گرم روی داده است که 5 هزار و 782 مورد تنها اسلحه های دستی بوده است.

غیر از تیراندازی های دسته جمعی که به کرات در آمریکا روی می دهد، میزان قتل با استفاده از اسلحه گرم به دلیل آزاد بودن مالکیت اسلحه در بسیاری از ایالت های این کشور نیز نگران کننده است.

یافته های تحقیقاتی موسسه مستقل 'اسمال آرمز / Small Arms Survey ' در ژنو، نشان می دهد 'در حالیکه 5 درصد جمعیت کل جهان در آمریکا زندگی می کنند، بیش از 35 تا 50 درصد کل اسلحه های غیرنظامی در دست مردم این کشور است'.

آمار سال 2012 دفتر جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نیز تایید می کند میزان قتل با اسلحه در آمریکا سه برابر بیشتر از کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپاست. البته در این آمارگیری کشورهای آمریکای لاتین مانند مکزیک که به دلیل بی ثباتی سیاسی معمولا با نرخ بیشتر قتل روبرو هستند، در نظر گرفته نشده اند.

به نوشته 'هافینگتون پست' در سال گذشته 16 هزار فقره قتل در آمریکا روی داده است که 70 درصد از این قتل ها با اسلحه گرم به وقوع پیوسته اند. این آمار یعنی 300 نفر در هر هفته و سه برابر بیشتر از کل تلفات جانی آمریکا در جنگ عراق.

روزنامه 'واشنگتن پست' نیز می نویسد میزان نامتناسب مالکیت اسلحه در آمریکا که تقریبا به ازای هر یک زن، مرد و کودک در این کشور یک اسلحه وجود دارد، از دلایل مهم خشونت با اسلحه گرم در آمریکاست.

آمار و ارقام پایگاه اطلاع رسانی 'گان پالیسی/' gunpolicy.org نیز نوشته واشنگتن پست را تایید می کند و بر اساس این آمار مجموع شهروندانی که در آمریکا به صورت قانونی یا غیرقانونی اسلحه دارند؛ 270 تا 310 میلیون نفر برآورد می شود در حالیکه جمعیت آمریکا در سال 2013، 316 میلیون نفر بوده است.

یافته های تحقیقات بسیاری رابطه خشونت و جرایم فزاینده در آمریکا از جمله قتل را با آزاد بودن مالکیت اسلحه تایید می کند. گزارش مدرسه بهداشت عمومی 'هاروارد' حاکی از آن است که 'مدارک کافی و مستدل نشان می دهد دسترسی به اسلحه یکی از عوامل عمده قتل در داخل و خارج آمریکاست. بر اساس این گزارش نتایج یافته های تحقیقات موردی، مقطعی و اکولوژیکی در خانه ها، شهرها و ایالت هایی که اسلحه بیشتری وجود دارد میزان قتل به ویژه قتل با اسلحه به شدت افزایش می یابد'.
با وجود همه تبعاتی که از مالکیت اسلحه در آمریکا و دسترسی آن ناشی می شود تلاش ها برای محدودسازی مالکیت آن تاکنون بی نتیجه مانده است. حتی تدابیری که از حمایت فراوان برخوردار بود مانند لزوم کنترل سوء سابقه کسانی که می خواهند مجوز خرید و استفاده از اسلحه را بگیرند، با مخالفت اعضای کنگره آمریکا روبرو شد زیرا 'انجمن ملی اسلحه/ National Rifle Association' و دیگر لابی های تحت نظر تولیدکنندگان اسلحه مانع از موافقت آن شدند.
همچنین بعد از هر یک از موارد تیراندازی دسته جمعی، سیاستمداران آمریکایی از مقامات دولتی و اعضای کنگره وعده تلاش برای کنترل مالکیت سلاح و ممنوعیت استفاده از آن را می دهند. اما لابی های قدرتمند موافق سلاح بر روند قانونگذاری و اعضای کنگره تاثیر گذاشته و همه اقدامات را بی اثر می کنند.
منبع: ایرنا

نوع مطلب : مقالات، اخبار، سیاست و خشونت، بررسی خشونت از جوانب مختلف، خشونت از دیدگاه مکاتب مختلف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 01:09 ب.ظ
スーパーコピーブランド
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 12:45 ق.ظ
超人気ルイ·ヴィトン コピー新作,大人気のヴィトン 偽物 バッグご安心に購入の激安老舗
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 12:43 ب.ظ
サイトはいここに。現代都会超人気のルイヴィトン、エルメス、シャネル、グッチ、ロレックスなどスーパー
یکشنبه 18 فروردین 1398 08:06 ق.ظ
ブランド時計コピー
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:03 ب.ظ
Undeniably believe that which you said. Your favourite justification appeared to be at the
internet the simplest thing to remember of. I say to you, I certainly get
irked while folks think about worries that they plainly do not understand about.
You managed to hit the nail upon the highest and also outlined
out the entire thing without having side-effects , other
folks can take a signal. Will probably be back to get more.
Thank you
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:45 ب.ظ
I absolutely love your blog.. Great colors & theme.
Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I'm hoping to
create my own blog and would love to know where you got this from or what the theme is named.
Cheers!
جمعه 6 مرداد 1396 11:14 ب.ظ
Hi, Neat post. There's an issue with your web site in internet explorer, may check this?
IE still is the marketplace leader and a huge portion of other people will pass over your magnificent writing
because of this problem.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:08 ق.ظ
Great blog! Is your theme custom made or did
you download it from somewhere? A design like yours with a
few simple adjustements would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your theme. Bless you
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:24 ق.ظ
bookmarked!!, I really like your website!
جمعه 18 فروردین 1396 11:53 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful
& it helped me out much. I am hoping to provide
something back and help others like you helped me.
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:54 ب.ظ
Excellent article. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You have done a fantastic job. I'll certainly digg it and for
my part recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو