* خشونت ممنوع *
" با محبت شاید ، با خشونت هرگز "
درباره وبلاگ


سلام ، به وبلاگ « خشونت ممنوع ! » خوش آمدید ؛

منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان هستیم .

ایمیل پرویز حبیبی اصل : khoshonatmamnou@gmail.com

مدیر وبلاگ : پرویز حبیبی اصل
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین عامل ایجاد و رواج خشونت در جامعه ی جهانی چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نقش خانواده، رسانه، قانون و فرهنگ برای خشونت زدایی از جامعه


افزایش امید و پویایی در جامعه، تقویت بنیان های خانواده، اصلاح کارکرد رسانه ها و ابزار ارتباط جمعی و نیز سازوکارهای حقوقی و قانونی، از توصیه های صاحبنظران امور اجتماعی برای کنترل و کاهش خشونت در جامعه است.
خشونت، به عنوان یک آسیب رفتاریِ ناشی از اختلال های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در هر جامعه ای کم و بیش بروز می یابد؛ معضلی که «حسن روحانی» رییس جمهوری در نخستین روز از مهرماه امسال و همزمان با شروع سال تحصیلی به آن اشاره و خشونت را مشکل بزرگ امروز منطقه و جهان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه خشونت تنها جنگ و ترور نیست، گفت: بی احترامی به یکدیگر، نبود اخلاق برادری و خواهری و دوستانه نیز نوعی خشونت است. محروم کردن نوجوانان از تحصیل و مدرسه، وادار کردن کودکان و نوجوانان به کار پرزحمت و رفتار خارج از چارچوب اخلاقی و اسلامی در داخل خانه نسبت به کودکان و نوجوانان نیز از انواع دیگر خشونت محسوب می شود.
روحانی با تاکید بر لزوم مبارزه با خشونت، اظهار کرد: امروز باید به این فکر باشیم که خشونت تا چه اندازه می تواند محیط اجتماعی جوانان و نوجوانان و آینده کشورها را تهدید کند. باید ببینیم خشونت و بی اخلاقی از کجا آغاز می شود و چگونه عده ای خشونت را می آموزند و برای مبارزه با خشونت باید چه کنیم و چه راه هایی وجود دارد که کشور، جامعه، منطقه و جهان از خشونت آسوده شود؟
به باور جامعه شناسان و روانشناسان، خانواده، فرهنگ، رسانه و نحوه اجرای قوانین نقش مستقیمی در افزایش یا کاهش خشونت در جامعه دارند. در این میان، فرهنگ سازی وسایل ارتباط جمعی، رفع بیکاری، افزایش امید و نشاط در جامعه، فراهم سازی امکانات تفریحی و رفاهی و حمایت از قوام و معیشت خانواده ها، مهمترین راهکارهای پیشگیری از بروز خشونت در جامعه از نگاه کارشناسان است.
**خانواده، فرهنگ و رسانه؛ سه عامل اثرگذار بر افزایش یا کاهش خشونت
«امان الله قرایی مقدم» جامعه شناس در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، خشونت را پدیده ای عنوان کرد که از لحظه تولد در خانواده و سپس در برهه های گوناگون زندگی، با شخص همراه است و او را دنبال می کند. قرایی مقدم افزود: بستر خشونت از روزهایی که جنین در رحم مادر به سر می برد، آماده می شود و آرامش، امنیت و راحتی مادر در دوران بارداری تاثیر بسیاری بر کاهش یا افزایش خشونت دارد. همچنین، امنیت و آرامشی که در سایه روابط عاطفی، اقتصادی و فرهنگی خانواده به فرزند منتقل می شود در رفتار و منش کودک تاثیر دارد. پس خانواده سلول بنیادی در همه زمینه ها است که این سلول متاثر از کنش و واکنش جامعه است.
از نگاه این جامعه شناس، مولفه های فرهنگی نیز عواملی مهم در کاهش یا افزایش خشونت به شمار می آیند. افراد جامعه بر بستر فرهنگ اخلاقمدار و تعالی محور به سمت آرامش، شادی و امید سوق می یابند و به همان میزان از خشونت و جرم دور خواهد ماند. برعکس، افراد جامعه ای که همواره با فرهنگ خشونت زا روزگار به سرمی کنند، از خشونت و ناآرامی رنج می برند.
قرایی مقدم سومین عامل افزایش خشونت در جامعه را به نقش رسانه های جمعی مرتبط دانست و گفت: محتوای برنامه های منتشر شده در رسانه ها اعم از خبرها، سریال ها و فیلم ها، نقش زیادی در افزایش یا کاهش خشونت دارد. وسایل ارتباط جمعی در برنامه های خود، توانایی گسترش امید به آینده یا بروز ناامیدی در جامعه را دارند.
** قانون در برابر خشونت، بازدارنده یا برانگیزنده؟
«حسین احمدی نیاز» حقوقدان، در میزگردی که چندی پیش در خبرگزاری ایرنا برگزار شد، خشونت را به ابرهای تیره ای تشبیه کرد که در آسمان ایران به چشم می آید و آسیب های بسیاری در زندگی روزمره افراد جامعه به بار آورده است.
احمدی نیاز گفت: نگاه حقوقی به خشونت این پرسش را به ذهن می آورد که آیا قانون در کاهش خشونت نقش داشته است یا اینکه قانون، خود باعث رواج خشونت شده است؟ به تعبیر دیگر، باید دید اعدام در ملاءعام، شلاق زدن و سایر قوانین اجرایی، جنبه هشدار و آموزشی داشته است یا خود عامل از بین رفتن جنبه زشت انگاری جرم در اجتماع یا بدآموزی شده است؟ در این میان، برخی قوانین نیز با استانداردها منطبق نبوده و نگاهی سختگیرانه نسبت به شهروندان دارند؛ قوانینی همانند قانون حبس که با کوچکترین جرمی، فرد خطاکار به حبس فرستاده می شود، غافل از این که زندان ها، معبر آموزش و افزایش خشونت هستند.
وی افزود: تعداد زیاد پرونده های قضایی و کم بودن تعداد قاضی در این حوزه، از ناموفق بودن قانون در کاهش خشونت حکایت دارد چرا که هر قاضی روزانه ملزم به رسیدگی به ۳۰ پرونده است، این حجم فشار کاری، رسیدگی ناقص را به دنبال خواهد داشت. همه این موارد دست به دست هم داده تا خشونت روندی رو به رشد یابد و دستگاه قضایی در کاهش خشونت آن طور که باید موفق عمل نکند.
احمدی نیاز همچنین، بی اعتمادی به قانون را آسیبی منتهی به افزایش خشونت در جامعه دانست و بیان کرد: در نظام حقوقی ایران، جامعیتی برای همه جرایم وجود ندارد برای نمونه، در قانون دروغگویی تنها در ۲ مورد جرم تلقی می شود و در غیر آن، محکومیت قضایی بر آن حاکم نیست. به همین دلیل رواج دروغگویی در اقشار گوناگون جامعه و حتی برخی سیاسیون را شاهدیم. همین مساله باعث بی اعتمادی افراد به قانون شده و در شرایط مساوی، قانون را لازم و کافی نمی دانند. در این صورت، به دادگاه عرفی و سنتی خود رجوع و حکم صادر می کنند.
** راهکارهایی برای کنترل خشونت
«محسن لواسانی» مدرس دانشگاه و عضو انجمن روانشناسی ایران، به عنوان یکی دیگر از کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا گفت: بر پایه برآوردهای موجود، ۲ درصد از مردم جهان از نظر روانی سالم و ۱۸ درصد دچار اختلال روانی اند. ۸۰ درصد نیز طبیعی و معمولی اند که افراد این دسته در صورت کنترل نکردن خشم، به افراد دارای اختلال روانی نزدیک خواهند شد. پس می توان گفت پرخاشگری، خشونتی همه جانبه گرا است؛ موضوعی که باید به آن توجه داشت و مراقب بود که این گروه ۸۰ درصدی به سمت گروه ۱۸ درصدیِ دارای اختلال روانی کشیده نشوند.
وی، برای کنترل خشم و جلوگیری از تمایل افراد به پرخاشگری، توجه و حمایت از خانواده را توصیه کرد و گفت: کانون خانواده نخستین جایگاه تربیتی و آموزشی است که به فرزندان نظم می دهد. بنابراین آموزش به والدین برای جلوگیری از هر گونه خشم آنی و در کنار آن افزایش تاب آوری افراد و کاهش تحریک پذیری بخش هایی از مغز که عامل ایجاد خشونت می شود از راهکارهای کاهش خشونت در جامعه است. در کنار این راهکارهای حمایتی، حضور مشاوران در همه صحنه ها کارکردهای موثری خواهد داشت و نزاع ویرانگر را به نزاع سازنده تبدیل می کند.
احمدی نیاز هم در خصوص راهکارهای کنترل خشونت اظهار کرد: با بررسی کتاب های درسی در سطوح مختلف مدارس، خلاء مفاهیم کلیدی و بنیادی دیده می شود که می تواند مانع خشونت شود؛ مفاهیمی مانند کرامت ورزیدن، احترام به همنوع، رعایت قوانین و غیره؛ واقعیاتی که اگر به آن ها توجه شود و به دنبال آن، سبک آموزش و مطالب کتاب های درسی از همان دوران آغازین تحصیل تغییر یابد، به کاهش خشونت کمک شایانی می کند.
این حقوقدان همچنین، به پدیده زیرزمینی شدن خشونت ها اشاره کرد و گفت: در صورتی که قوانین تغییر نکند و برخورد سلبی با خشونت همچنان ادامه یابد، خشونت های زیرزمینی افزایش خواهد یافت. در این مورد است که کنترل خشونت دشوار و رواج آن بیشتر خواهد شد. در نتیجه، ترمیم آسیب هایی که این نوع از خشونت به سرمایه های اجتماعی وارد ساخته است، سال ها به طول می انجامد. اینجا است که دستور قاطع و عملی رییس جمهوری برای برونرفت از این شرایط در کنار همکاری قوای مقننه و قضاییه، اختصاص بودجه و حمایت از سازمان های مردم نهاد کارگشا خواهد بود.
قرایی مقدم هم با بیان اینکه خشونت ارثی، ذاتی و فطری نیست و از جامعه دریافت می شود، گفت: خشونت از خشونت زاده می شود و سپس به بیرون انعکاس می یابد. پس رفتار مسوولان و دولتمردان و نمایندگان مردم هم می تواند بسترساز توسعه خشونت در جامعه باشد که با درنظر گرفتن این موضوع و اهمیت درمان آن، می توان زمینه های بروز خشونت در جامعه را مهار کرد. همچنین تغییر برنامه رسانه، رفع بیکاری و افزایش امید و تفریح های سالم از عوامل کاهش خشونت در جامعه به شمار می روند زیرا جامعه ای که شادی و نشاط در آن نهادینه شود، از گسترش ناآرامی به دور است.

نوع مطلب : خشونت علیه ی زنان، سیاست و خشونت، خشونت در جوانان، خشونت در خانواده، مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :قانون منع خشونت علیه ی زنان


برای دانلود فایل pdf  متن قانون بر روی لینک زیر کلیک کنید ؛
نوع مطلب : خشونت علیه ی زنان، سیاست و خشونت، مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چگونه خشم خود را کنترل کنیم ؟
چطور بر عصبانیت خود را غلبه کنیم,دوش گرفتن، نوشیدن آب، راه رفتن و لبخند زدن از راه های کنترل عصبانیت هستند. عصبانیت یکی از حالت‌هایی است که هر فردی به آن مبتلا می‌شود اما باید بدانیم چگونه می‌توانیم از عصبانیت دوری کنیم و چگونه می‌توانیم خود را در این حالت آرام کنیم.
عصبانیت دشمن بسیاری از مردم جهان است و یکی از حالت‌هایی است که هر فردی به آن مبتلا می‌شود؛ در برخی شدت دارد و در برخی به صورتی خفیف ظهور می‌کند.
همیشه باید راهی برای از بین بردن عصبانیت پیدا کرد و فقط خودمان می‌توانیم به خودمان کمک کنیم زیرا عصبانیت باعث واکنش‌هایی می‌شود که اثرات آن قابل جبران نیست و برای سلامت بدن بسیار مضر است.
نفس کشیدن:
یکی از علل عصبانیت ریتم تنفسی است؛ در عصبانیت ریتم نفس کشیدن سریع و سخت می‌شود؛ در هنگام عصبانیت یک دم عمیق تنفس را به حالت طبیعی برمی‌گرداند و باعث می‍‌شود تا حدودی عصبانیت ما از بین برود و آرامش پیدا کنیم.

مدیریت استرس و عصبانیت:
یکی از کارهایی که در عصبانیت مهم است کنترل و مدیریت آن است؛ عصبانیت خود را نشان ندهید تا جایی که امکان دارد آن را پنهان کنید؛ این کار باعث می‌شود تا حدودی از عصبانیت شما کم شود.
 

آرام صحبت کنید:
اغلب افراد زمانی که عصبانی هستند سریعتر از معمول حرف می‌زنند؛ اگر سعی کنید عصبانیت خود را پنهان کنید و ملایم‌تر حرف بزنید رفتارتان مطلوب‌تر خواهد بود؛ به مخاطب خود اجازه بدهید تا حرف بزند.

عضلات بدن را شل کنید:
در حین عصبانیت عضلات بدن و واکنش‌های فیزیکی به راحتی قابل شناسایی هستند؛ بدن خود را در حالت ایستاده یا نشسته شل کنید و مطمئن شوید که عضلات کاملاً شل هستند؛ این کار شما را آرام‌تر می‌کند.

با خشم نگاه نکنید:
در چشم مخاطب خود با خشم یا تمسخر نگاه نکنید زیرا چشم‌ها درون انسان را نشان می‌دهند.


از خودتان سوال کنید:
زمانی که با شخصی بحث می‌کنید در مرکز توجه هستید و دیگران به شما نگاه می‌کنند، در اینجا می‌توانید سوال‌هایی در رابطه با چشم پوشی از ادامه بحث از خود بپرسید؛ این کار به شما مهلت می‌دهد تا به خودتان بیایید و آرام‌تر شوید.


خودتان باشید:
سعی نکنید شخص دیگری باشید که نیستید؛ خودتان باشید و قبول کنید که ممکن است اشتباه کرده باشید؛ زیرا هیج انسانی کامل نیست و اشتباه می‌کند.


لبخند بزنید:
اگر دیگران شوخی می‌کنند و باعث عصبانیت شما می‌شوند کافی است لبخند بزنید تا موضوع شوخی همانجا تمام شود؛ هیچ چیز بدتر از عصبانیت نیست.

آب بنوشید:
آب به مغز شما اکسیژن می‌رساند.
دوش بگیرید:
دوش گرفتن و رسیدن آب به بدن عصبانیت را کاهش می‌دهد و باعث شل شدن عضلات بدن می‌شود و به شما آرامش می‌دهد.

راه بروید:
راه بروید با خودتان به آرامی صحبت کنید و خودتان را آرام کنید، حرف‌های آرام بخش شما را آرام می‌کند.اگر ایستاده‌اید بنشینید و اگر نشسته‌اید بلند شوید و راه بروید.

منبع:فارس نیوز

 
نوع مطلب : انواع خشونت و راه های مقابله با آنها، خشونت در جوانان، مقالات، خشونت در خانواده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوم اکتبر روز بین المللی عدم خشونت


دوم اکتبر به عنوان روز بین المللی عدم خشونت ، همزمان با سالروز تولد مهاتکا گاندی ، رهبر جنبش استقلال طلبی هند و پیشگام فلسفه و استراتژی عدم خشونت از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.
طبق قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ 15 جون 2007 این روز بین المللی مناسبتی است برای " انتشار پیام عدم خشونت ، مخصوصا از راه آموزش و بیداری اذهان عمومی " . این قطعنامه بر " اهمیت جهانی اصول عدم خشونت " و تمایل بر " امنیت بخشیدن به فرهنگ صلح ، تسامح ، درک وتفاهم و عدم خشونت " تاکید می کند. همچنان که ایام می گذرد همگی به اهمیت صلح و گفت و گو به عنوان ضرورت فوری جهان امروز پی می بریم.
شکی نیست که برای بالا بردن تفاهم و درک متقابل ملت ها باید ارزش های مشترک را که ریشه در ارتباط با جوامع جهان است تقویت کنند. کلید مبارزه با خشونت گفت و گوی پایدار است. از راه گفت و گو می توان سوء تفاهمات را از بین برد و قدرت را در جهت صلح کشاند. امید که در روز بین امللی عدم خشونت پروردگار با گستراندن بال های صلح بر فراز جهان همه انسان ها را عنایت و رحمت بخشد.


نوع مطلب : تاریخ نگار، تاریخچه ی خشونت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ریشه خشونت در جهان امروز چیست ؟ 

تهران - ایرنا- پایگاه خبری عصر ایران در یادداشتی نوشت: در سه دهه اخیر، آتش نفرت، خشونت و جنگ اغلب مناطق خاورمیانه، آفریقا و بخشی از اروپا و آمریکا را فراگرفته و گویی پایانی برای آن متصور نیست و نتیجه اش آوارگی بیش از شصت میلیون انسان است، کشته و مجروح شدن میلیون ها نفر دیگر از استانبول گرفته تا کلرادو و از پاریس گرفته تا نیجریه و سومالی و همین نزدیکی ها سوریه، عراق، افغانستان و ... .در ادامه این یادداشت به قلم سعید افشار می خوانیم: چند سال پیش، در اوایل دهه شصت شمسی، تلوزیون ایران یک فیلم سینمایی آمریکایی به نمایش گذاشت که هنوز می تواند یادآوری آن برایمان پندآموز باشد. 
داستان مربوط می شد به تداوم جنگهای داخلی ایالات متحده آمریکا میان قبایل سرخپوستان و ارتش سفیدپوستان در سالهای دور. رئیس پیر قبیله سرخپوست که فوت کرد، طبق سنت آپاچی ها، می بایست پسر بزرگش جانشین او در رهبری قبایل می شد. پسر ارشد او به نام جوزف در دانشگاه هاروارد مشغول تحصیل بود که با همسرش راهی قبیله شده و جانشین پدر شد. 
طبق معمول جنگهای داخلی ادامه داشت، ارتش سفیدپوست ها و یا همان ارتش ایالتی هجوم می آورد و چادرهای قبایل را به آتش می کشید و چند روز بعد بهصورت چندباره ادامه می داد... ولی این بار خبری از واکنش قبایل سرخپوستان نبود!
در یکی از شب ها، همسر رئیس جوزف از او پرسید: رئیس جوزف! حال که ارتش سفید این همه به اعضای قبیله حمله می کند، می کشد، آتش می زند و مزارع و دام ها را نابود می کند چرا دستور حمله تلافی جویانه نمی دهی؟! 
رئیس جوزف پس از سکوتی کوتاه و با چشمانی باز پاسخ داد: «اسلحه را از زمین برداشتن کار آسانی است، زمین گذاشتنش سخت است.»
***
زمانی که رقابت دو بلوک سرمایه داری آزاد به رهبری آمریکا و اقتصاد و سیاست متمرکز به رهبری اتحاد جماهیر شوروی در میدان های جنگ کلاسیک بروز می کرد، جنگ های کره و ویتنام و ... از این قبیل بود ولی در حال حاضر وضعیت جدیدی بوجود آمده و آن کشتار مردم عادی به فجیع ترین شکل ممکن است که تنها می تواند ریشه در 'نفرت عمیق انسان ها از همدیگر' باشد. 
انسانی که متنفر باشد هرکاری را انجام خواهد داد تا به مقصود خود که نابودی است برسد. بی جهت نیست که عملیات انتحاری این گونه باب شده و اشخاص بارآمده در محیط تنفر خود را به همراه تعدادی از همنوعانش نابود می کنند. 
یکی از عوامل بوجود آمدن و گسترش تنفر و خشونت، حتی در مرکز اروپا، فاصله عمیق سطح دانش و آگاهی و فن آوری میان اقشار مختلف جامعه است. فرزندان مهاجرین نسل اول اروپا و آمریکا که حتی متولد و آموزش دیده و بزرگ شده آن کشورها هستند، در مواجهه با تناقض های موجود میان فرهنگ خانواده خود و جامعه اطراف دچار نوعی سردرگمی هستند و اگر به افسردگی دچار نشود، دنبال علل متفاوت بودن و شدن خواهند بود و خیلی راحت سر از دنیای خشونت در می آورند، حال تفاوتی نمی کند که انتقام از خود باشد یا همراه کردن دیگران در نابودی خود، از سوی دیگر 
بیاییم به خاورمیانه، مردم و جوانان شوریده حال خاورمیانه ای که مانند موزائیک های متفاوت کنار هم چیده شده اند؛ در یک دست خاک گذشته را نگهداشته اند و در دست دیگر دانه های آینده را و نمی دانند باید بالاخره بر طبل مدرنیسم بکوبند یا سنن و آئین و باورهای خود را دو دستی بچسبند.
یکی از نتایج این تناقض، ظهور انواع و اقسام گروه های آنارشیست بوده، از القاعده و طالبان گرفته تا داعش و بوکوحرام و ... و به مدد انقلاب اینترنت و ظهور موعود دهکده جهانی مارشال مک لوهان، اندیشه های ماجراجویانه آنان و القای نابودی انسانهای متفاوت با ایدئولوژی شان مانند ویروسی خطرناک سریعا گسترش یافته است.
نباید اجازه داد محرومیت ها، مظلومیت ها و تفاوت ها ادامه پیدا کند. همین الان اگر با بررسی جامع و تصمیمات درست در رابطه با رفع تبعیض ها گرفته نشود، آنگاه کفه ی ترازوی مظلومین و محرومین سنگین تر خواهد شد. اسلحه مظلومیت از هر سلاحی خطرناک تر است.
باید روانشناسان و جامعه شناسان حقیقت اندیش از پشت میزهای خطابه دانشگاهی به میان مردم آمده و تفاوت ها را دیده و راه حل تبیین و اعلام کنند. 
تا دیر نشده، روشنفکران، صاحبان صنعت و تجارت، رهبران سیاسی، رهبران دینی ومذهبی، دانشگاهیان و حتی صاحبنظران حوزه نظامی دور هم جمع شده و زیر لوای سازمان ملل متحد، فکری به حال این گسترش نفرت و خشونت در جهان بکنند.
گذشته از راه حل های کوتاه مدت و سیاسی، راه حل دراز مدت، ساختن شخصیت متفاوت تر و مهربان تر کودکان از دوران طفولیت و مدرسه است. راهش تقبیح خشونت های خانگی است. راهش آموزش های عمومی و بهره مندی همه اقشار از تکنولوژی اطلاعات است. راهش باز گذاشتن کانال های حرف زدن برای همه افکار و اندیشه هاست. راهش مهربانی است. راهش عدم ترویج نفرت و خشونت است در هر شکل و لباس. راهش بوجود آوردن فرصتهای برابر برای رشد برای همه است و بالاخره راه حل اش این است که باور کنیم همه حقیقت فقط پیش ما نیست.
پند رئیس جوزف را یک بار دیگر مرور می کنیم:
«اسلحه را از زمین برداشتن کار آسانی است، زمین گذاشتنش سخت است.»
*منبع: پایگاه خبری عصر ایران/24 تیر95

منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان هستم 

نوع مطلب : تاریخ نگار، سیاست و خشونت، بررسی خشونت از جوانب مختلف، تاریخچه ی خشونت، تعاریف خشونت، مقالات، خشونت از دیدگاه مکاتب مختلف، قربانیان خشونت، گروه تروریستی داعش و خشونت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


رییس جمهوری در دیدار مدیرکل یونسکو:
یونسکو باید زمینه‌ساز اعتدال و جهان عاری از خشونت باشد
رییس جمهوری با اشاره به نیاز دنیای امروز به استقرار صلح و ثبات، گفت: نخستین و مهمترین گام برای مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم، گام فرهنگی است و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو» می‌تواند در این زمینه نقش ارزشمندی ایفا کند.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار خانم «ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو، رای قاطع و یکپارچه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «ایجاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» را ناشی از احساس نیاز سایر کشورها به این رویکرد ارزیابی کرد و افزود: یونسکو باید با تحرک بیشتر و همکاری رسانه در کشورهای مختلف و نیز آموزش ترویج فرهنگ گفتگو و اعتدال زمینه ساز استقرار جهان عاری از خشونت شود.
رییس جمهوری ضمن ابراز خرسندی از حضور نماینده مردم فلسطین در هیأت یونسکو، این اقدام را گامی در جهت استقرار صلح دانست و گفت: منطقه خاورمیانه در سالهای اخیر از خشونت، افراطی‌گری و تروریسم رنج بسیاری برده است و نیاز است با کمک یکدیگر صلح و ثبات را به این منطقه بازگردانیم.
دکتر روحانی در ادامه از تلاش برخی قدرت‌های جهانی برای تخریب هویت فرهنگی ملت‌ها انتقاد کرد و گفت: تلاش برای استیلای فرهنگ غرب بر فرهنگ دیگر کشورها از تفکری نادرست نشأت می‌گیرد، زیرا هویت و فرهنگ ملت‌ها از یک سو منجر به ثبات کشورها می‌شود و از سوی دیگر به استحکام و قوام روابط اجتماعی و خانوادگی می‌انجامد.
رییس جمهوری افزود: قدرت‌های بزرگ از طریق تبلیغات توانستند در مرحله نخست قدم‌هایی در تخریب فرهنگ ملی و بومی کشورها بردارند، اما واقعیت این است که نمی‌توانند فرهنگ عمومی خود را جایگزین آن کنند و یونسکو نیز وظیفه دارد تا از فرهنگ‌ها و هویت‌های مستقل دفاع کند.
دکتر روحانی همچنین به وجود مشکلات کشورهای در حال توسعه در زمینه علمی اشاره کرد و گفت : متاسفانه در دنیای امروز شاهد نوعی آپارتاید علمی هستیم و کشورهای برخوردار از فناوری‌های نوین بخاطر منافع اقتصادی حاضر نیستند رمز و راز علوم پیشرفته را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکار گسترده و عمیق‌تر با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد را اعلام کرد و گفت: تهران حاضر است در مبارزه با گسترش فقر فرهنگی و توسعه آموزش تعامل تنگاتنگی با یونسکو داشته باشد.
دکتر روحانی تصریح کرد: سفر مدیرکل یونسکو به ایران نوید بخش توسعه همکاری این سازمان با ایران در عرصه‌های علمی و فرهنگی است.
خانم «ایرینا بوکووا» مدیر کل سازمان آموزش ملی و فرهنگی سازمان ملل نیز در این دیدار، ضمن ستایش از مواضع و ابتکار جمهوری اسلامی ایران در طرح موضوعاتی همچون «جهان عاری از خشونت» گفت: پیشنهاد رییس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بسیار ارزشمند و کاملاً منطبق با ماموریت، اساسنامه و اهداف یونسکو بود.
مدیر کل یونسکو به مسوولیت سنگین این سازمان در خصوص تعامل فرهنگی ملت‌ها با یکدیگر و وجود اسناد، بیانیه‌ها و کنوانسیون‌های معتبر در خصوص تنوع فرهنگی اشاره کرد و افزود: ما نیز با افکار رییس جمهوری ایران مبنی بر اینکه تخریب فرهنگ‌های محلی و بومی به تنش منتهی می‌شود موافقیم و خواستار گفت و گوی فرهنگ ها هستیم.
خانم « بوکووا» تصریح کرد: یونسکو بطور کامل در جریان مقابله با موضوع افراطی گری و خشونت در جهان به عنوان چالشی بزرگ که انسان ها را تهدید می‌کند قرار دارد و تلاش می‌کند تا بر اساس یک برنامه جهانی، اهمیت و ارزش‌های گفت و گو و همزیستی مسالمت‌آمیز را برای مردم دنیا تبیین کند.
وی موفقیت‌های ایران در آموزش نسل جوان بویژه دختران را ستود و گفت: یونسکو از ارتباط با مراکز علمی ایران استقبال می‌کند و در این زمینه حمایتی گسترده از یک مرکز علمی در اصفهان انجام داده است.
مدیر کل یونسکو اطمینان داد که این سازمان در جهت همکاری‌های علمی کشورهای جنوب – جنوب و باز کردن راه‌های همکاری کشورهای شمال با جنوب تلاش خواهد کرد و قائل بر بسترسازی برای فرصت دادن به جوانان ، حفظ و صیانت از فرهنگ ، علوم و توسعه در کشورهای در حال توسعه است.
خانم «بوکووا» ضمن ابراز خرسندی از سفر به شهرهای بم، اصفهان و شیراز و آشنایی با فرهنگ غنی ایران اسلامی، گفت: در روزگاری که بخش عمده‌ای از دنیا در تاریکی و گمنامی بسر می‌برد، مهندسان و متفکران ایرانی با مهندسی فوق العاده خود آثاری را خلق کردند که انسان را به تحسین وا می‌دارد.
وی همچنین از رییس جمهوری کشورمان برای انتخاب سفیری دانشمند و کارآمد در یونسکو قدردانی کرد.

منتظر نظرات سازنده ی شما هستم 
نوع مطلب : تاریخ نگار، پرسش مهر ۱۷، سیاست و خشونت، بررسی خشونت از جوانب مختلف، مقالات، اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic